Z czym kojarzy nam się wrzesień?

przez Marta Stróż

Dla wielu z nas to koniec wakacyjnej „laby” i początek szkoły.

Musimy jednak pamiętać, że był w naszej historii taki wrzesień, który zmienił na zawsze świat.

Było to 82 lata temu. 1 września 1939 r. wcześnie rano  bez formalnego wypowiedzenia wojny,  niemieckie siły zbrojne zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa.Pierwsze pociski, wystrzelone przez niemiecki pancernik „Szleswig-Holstein” zakotwiczony w Gdańsku, padły na polską placówkę na Westerplatte. Równocześnie samoloty hitlerowskiej Luftwaffe rozpoczęły bombardowanie polskich miast i osiedli. Polacy z wielkim poświęceniem rozpoczęli obronę kraju. Jednak  17 września 1939 r.  Związek Radziecki zaatakował Polskę  – był to cios w plecy. Przewaga połączonych sił naszych wrogów była zbyt duża a nasi sojusznicy nie wzięli udziału w walce. Ponad miesięczna wojna obronna zakończyła się jednak dla nas klęską.  Na długie sześć lat znaleźliśmy się pod hitlerowską okupacją.

II wojna światowa  trwała od 1939 do 1945 r. była najkrwawszą wojną, z jaką borykał się świat.

Walki toczyły się w Europie, Afryce, Azji, na wyspach Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. Uczestniczyły w nich 72 państwa, a zginęło ponad 50 mln ludzi.

Wśród wszystkich krajów koalicji antyniemieckiej Polska poniosła największe straty – 6 milionów osób i ponad 38% majątku narodowego.

Dlaczego warto pamiętać o kolejnej  rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Może także po to, aby wspominając ofiary tej wojny  doceniać też czas pokoju, w którym żyjemy!

Dorota Stróż