Andrzejki – magiczny dzień wróżb u Biedronek

przez Joanna Kułaga

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 26 listopada 2021 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej.

Przychodząc tego dnia do przedszkola, każdy z nas przyniósł ze sobą piękny kostium, w który przebrał się jeszcze przed śniadaniem. Sala, która każdego dnia służy nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniła się” w balowe miejsce pełne kolorowych baloników i serpentyn. Andrzejkowe wróżenie rozpoczęło się od prezentacji, dzięki której dowiedzieliśmy się, co to są andrzejki i skąd się wzięła ta tradycja.

Po obejrzeniu prezentacji poznaliśmy kolejne wróżby i tańczyliśmy w rytm naszych ulubionych piosenek. Podczas zabawy z ustawianiem bucików dowiedzieliśmy się, że to Madzia pierwsza znajdzie swojego męża 😉 Dzięki zabawie w podświetlanie rekwizytów dowiedzieliśmy się, jaką cechą charakteru się odznaczamy oraz kim zostaniemy jak będziemy dorośli – okazało się, że będą wśród nas dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i lekarze. Przekłuwając czerwone serca poznaliśmy imiona naszych przyszłych ukochanych. Wiemy, że dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę.

Na zakończenie dnia wybraliśmy naszą ulubioną zabawę w kodowanie. Stawiając na właściwych polach złote kubeczki, ułożyliśmy klucz – symbol zabaw andrzejkowych. Bawiliśmy się naprawdę wspaniale i mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.    

Wychowawczyni: Joanna Kułaga